Cider
Historie Cideru
Počátky výroby cideru sahají až do 1. století našeho letopočtu do oblasti Středomoří. Odtud se počátkem 8. století obliba tohoto nápoje rozšířila směrem na sever do Francie, do Bretaně a Normandie, a do severního Španělska. Krátce poté se cider začíná vyrábět i ve Velké Británii. První písemná zmínka o výrobě v této zemi pochází z oblasti Norfolku z roku 1205. Z ostrovů se tradice výroby cideru rozšířila do dalších zemí, především do Ameriky, Kanady, zemí západní Evropy a Austrálie.
Suroviny
Cider se vyrábí z kvalitního jablečného moštu. Vzniká jeho fermentací, nechává se několik týdnů zrát ve speciálních podmínkách a jakmile je připraven, filtruje se, stáčí do lahví a následně šetrně pasterizuje. Cider stejně jako čerstvá jablka obsahuje velké množství antioxidačních látek, mezi nimi i polyfenoly příznivě ovlivňující zdraví.
Cider obsahuje velké množství antioxidačních látek, které působí příznivě na naše zdraví.
Tyto látky jsou schopny v organismu likvidovat volné kyslíkové radikály a chránit tak buněčné struktury a makromolekuly před oxidačním poškozením. Kromě toho polyfenoly rovněž podporují odbourávání mnoha toxických a karcinogenních látek, které člověk přijímá z prostředí.
Dělení cideru
Podle chuti dělíme cidery na suché, polosuché a sladké. Podle vzhledu rozlišujeme cidery zakalené, tzv. „cloudy“, nebo čiré. Z hlediska perlení cidery dělíme na neperlivé a perlivé. Existuje také hruškový cider, zvaný perry.
Cider v Česku
Pití cideru nemá v České republice dlouhou tradici. Ještě donedávna se k nám všechen dovážel, a to především z Velké Británie. Strongbow, Magners, Bulmers, Westons jsou nejpopulárnější značky cideru ve Velké Británii. Některé z nich je možno koupit i v České republice. Jako první výrobce českého cideru se snažíme, aby byl u nás tento nápoj dostupný pro všechny.