olivy

Ačkoliv jsou olivy oblíbené zejména pro svou nezaměnitelnou chuť, pro tělo představují až nečekaně bohatý zdroj i celé řady dalších živin. Kromě vysokého obsahu vlákniny a vápníku jsou bohaté i na sodík, draslík, hořčík, železo a jód.

Díky všem těmto látkám je konzumace oliv vřele doporučena. Zelené i černé lze konzumovat i při redukční dietě, zejména pak černé olivy, které obsahují méně kalorií i soli. Jsou nízkokalorické a zpestří chuť salátů či jiných zdravých pokrmů. Olivy se však u nás nejčastěji konzumují samotné – v nálevu, nadívané nebo naložené v bylinkách. S narůstající oblibou oliv v českých zemích se stává běžným i jejich užití ve studené ale i teplé kuchyni.

Olivy nám mohou pomoci přestát bez úhony i pro tělo náročná období jakými jsou sychravý podzim či silná zima. Navíc se jedná i o výborný plod vhodný k oblíbenému zobání při odpočinku v teple domova. Takový večer ve společnosti dobrého vína a misky různorodých oliv je nejen příjemnou vzpomínkou na letní dovolenou, ale i přepych, který si může dopřát každý z nás.

Odborníci na zdravou výživu doporučují jíst sedm oliv denně. Osoby se zvýšenou tělesnou zátěží mohou samozřejmě konzumovat větší množství. Lidé, kteří mají problémy s obezitou nebo vysokým krevním tlakem, zase menší. Sedm oliv odpovídá přibližně 25 gramům a 37 kaloriím, ve kterých nalezneme celou řadu vitamínů, živin a látek v jejich ideálním množství pro naše tělo.

Mezi nejvýznamnější patří vitamín A, který pomáhá našemu zraku, pokožce a v neposlední řadě posiluje naší imunitu. Dostatek vitamínu A je třeba mít v průběhu celého roku, ale v průběhu podzimu, kdy je náš organismus snadno zranitelný, je obzvláště důležité jeho přísun nepodcenit. Vitamín E je důležitý v prevenci zejména srdečních onemocnění. Na buněčné úrovni dokáže zpomalit proces stárnutí.

Z alkalických kovů, které jsou pro tělo také důležité, je v olivách zastoupen draslík, který snižuje napětí svalů, krevní tlak a pomáhá také odstraňovat únavu, a sodík, jenž udržuje iontovou rovnováhu a chrání tělo před nadměrnými ztrátami tekutin. Železo je jako součást bílkovin zapojených do přenosu kyslíku nezbytným prvkem našeho organismu.

Další z řady důležitých látek je jód, jenž je stopovým prvkem a je obsažen ve dvou třetinách hormonů štítné žlázy. V přírodě se jedná o prvek velmi vzácný, který se vyskytuje pouze ve sloučeninách. Jeho nedostatek v organismu poznáme díky celé řadě projevů. Mezi ty nejčastější patří například neopodstatněné zvýšení hmotnosti, zácpa, lámavé vlasy a nehty anebo deprese.

Olivy obsahují i některé důležité minerály. Vápník je základním stavebním kamenem kostí a zubů a je důležitý pro prevenci osteoporózy. Dalším je fosfor, který je také potřebný pro správný růst kostí a zubů, ale navíc podporuje růst tkání. Je nezbytný pro mozek, nervovou tkáň a srdce, kde se stará o udržení pravidelného tepu.

Při výběru i hodnocení oliv je samozřejmě třeba brát na vědomí jejich rozmanitost. Nejvíce druhů nabízí olivy ze Španělska, kterých je několik desítek. Olivy lze členit podle zralosti – na zelené, hnědé a černé (nejzralejší), podle odrůd a velikosti – nejrozšířenější jsou u nás drobné kulaté, střední oválné a tzv. královské. Největší paletu chutí nabízejí olivy plněné, jedná se o masité, rybí, slané náplně, nebo dále olivy s ovocnými, kyselými nebo pikantními náplněmi, výjimkou nejsou ani sušené plody a ořechy. Dále se olivy nakládají do nálevů, bylin a koření a v neposlední řadě lze z oliv a s olivami připravovat řadu pomazánek a tzv. paté, salátů i teplých pokrm

Různé druhy…………….33kč/ks